Hospůdka - druhej domov

Slávina čepuje u nás v hospůdce pivo a je to fakt anděl. Znovu jsem si to uvědomil na případu starýho Vojty Doubka. Ten měl na jaře 85 roků a na svůj věk zdraví skutečně jak doubek. Kam se na něj ostatní hrabeme. Já mám letos 77 let, ale nemocí mám celej seznam a na léky mám doma už vyhrazenou celou jednu skříňku. Vojta byl akorát náchylnej na průdušky, jinak vůbec nic.

Do naší hospůdky chodil pravidelně v pondělí, ve středu a v pátek. Dal si jedno pivo a Slávina už věděla, že má ty špatný průdušky, tak mu ho nechala vždycky chvilku odstát, aby nebylo studený moc. Pak mu dotočila trošku pěny, aby to mělo jaksepatří úroveň. A ještě jednu zvláštnost měl Vojta. Vždycky z důchodu si předplatil piva na celej měsíc, prej aby měl jistotu a klid.

Najednou, přesně před týdnem ve středu, přišel starej Vojta do hospůdky, sednul si ke svýmu stolu a volá na Slávinu: "Slávinko, dneska mi pivo netočte!"

Všichni jsme se zarazili, co se to děje. V hospodě nastalo ticho jak v kostele.

Tak já mu povídám: "Vojto, stará vojno, co to vyvádíš? Ty si nedáš pivo? Co se to s tebou děje?"

A on se jen usmívá: "Chlapi, představte si to. Včera večer u mě byla Vlastička!"

To vám musím trošku vysvětlit. Vlastička nám točila pivo před Slávinou. Všichni jsme jí měli děsně rádi, Vojta snad nejvíc. Ale Vlastička už je sedm let na pravdě Boží a vod tý doby nás obsluhuje Slávina.

Tak mu povídám: "Dědku starej," já si můžu dovolit mu takhle říkat, jsme fakt kamarádi na život a na smrt, "to se ti muselo něco zdát. Vlastička už přece není mezi náma."

"Ne, nic se mi nezdálo, prostě přišla a byla fakt krásná. Pamatujete na ty její knoflíčky u blůzky? Tak přesně takový je zase měla. To se nedá splést."

To vám musím zase trošku vysvětlit. Slávina nosí trika, takže jí prsa nejsou vidět, i když je má taky asi pěkný, to se pozná. Ale Vlastička měla vždycky na sobě nějakou blůzičku. A všechny ty blůzičky musela mít nějak o číslo menší nebo co, v tom se přesně nevyznám. Ale zkrátka a dobře v těch správných místech bylo takový jako větší pnutí, takže to ty knoflíčky sotva udržely a ta blůzka se krásně rozevírala. A když nám přinesla pivo, tak jsme na malinkou chvilku zahlídli tu její škvírku mezi prsama. Nic víc, ale to stačilo. Nikdy se o tom nemluvilo, ale jsem si jistej, že to všichni chlapi věděli a sledovali. Akorát u Vojty bych nečekal, že to taky vnímal a že to po tolika letech vytáhne. Von byl takovej slušnák, zkrátka stará poctivá škola. Slávině jsme to museli vysvětlit, aby věděla, o čem je řeč.

"No dobře," povídám mu. To už jsme měli všichni uši jako zajíci. "Tak si mysli, že za tebou byla Vlastička, ale proč si nechceš dát pivo?"

"Protože Vlastička říkala, že dneska mi ho natočí ona osobně."

Slávina sice taky pozorně poslouchala, ale zároveň už pivo natočila, aby trošku odstálo a nebylo tak studený. Najednou se Vojta tak nějak zvláštně mile usmál, položil hlavu na stůl a bylo po něm. Takže to s tou Vlastičkou asi byla pravda, je už teď v tej nebeskej hospůdce a točí mu pivo Vlastička osobně.

No, a dneska byl pohřeb. Takovej pěknej, venkovskej fůnus s farářem. Prostě všechno tak, jak se sluší a patří na spořádanýho člověka.

Když všichni odešli, zůstali jsme u hrobu už jen já a Slávina. A ona si najednou rozepnula ten svůj černej kabát a místo toho svýho obvyklýho trika měla blůzičku s knoflíčkama. A jenom já - a doufám, že taky starej Vojta Doubek - jsme zahlídli mezi knoflíčkama tu její čárku.

Ale to nebylo všechno. Potom Slávina vytáhla z kabelky flašku piva, ozvalo se takové to charakteristické "ssssss", jak ho otvírákem otevřela, a důstojně pomalinku ho lila do hrobu na rakev.

Tak jí říkám: "Slávino, co to, proboha, děláte?"

Ona se na mě usmála a povídá: "Jednak ho měl pan Doubek předplacený, ale především ho měl rád."

Uklidila prázdnou flašku do kabelky, zapnula si kabát a dodala: "Nebojte se, nebrala jsem ho z ledničky, ale ze špajzu, aby nebylo moc studený. Já vím, že pan Doubek byl slabej na ty průdušky, tak aby zbytečně neprochladnul."

Jak říkám, ta naše Slávina, to je prostě anděl, ta myslí úplně na všechno.