samozřejmě také kazatelé, farářky, biskupové a tak dále a tak podobně.

Papež František před čtyřmi lety předložil kurii k adventnímu zpytování svědomí 15 nebezpečných nemocí - hříchů. Těmto rizikům je dle Františka vystaven i níže v církvi prakticky každý - od biskupa přes faráře až k farnímu "aktivistovi". A protože málokdo čte delší texty, dovolil jsem si Františka radikálně zestručnit.

Zatímco Fanča cosi pořád poklízí, já sleduju tu naší politickou situaci. Opozice napadá vládu a tu jejich komunistickou skorokoalici. Ne že by to bylo moc platný, ale aspoň si to vyříkají na plnou hubu. Hádají se, jestli jsou soudy a policie nezávislý na vládní moci. A vše to rozhejbaly ty média. To prej je hlídací pes naší demokracie. No, některý...

Úchyláci

18.11.2018

Mám už ve svém věku problémy pochopit například fakt, že časem budou jezdit auta bez řidiče. Tím přijdeme na našich silnicích o hodně zábavy. Ale teď se setkávám dokonce v duchovní rovině s názorem, že někdo už také k víře nepotřebuje ani faráře, ani další věřící, dokonce někteří už asi ani Ježíše. Prý si tu svoji zbožnost vyřídí tak nějak...

Čistota

11.11.2018

Pořád mi nejde na rozum, že v 21. století v naší vyspělé civilizaci se někdo veřejným slavnostním slibem v kostele před biskupem zavazuje k "čistotě". Bych si myslel, i když nejsem žádná extra vyšší společenská třída, že už dneska většina lidí celkem samozřejmě dodržuje základní hygienický návyky.

Kurňa, tak mi zase jednou bouchly saze. Ale jak říká Fanča, možná už bylo svým způsobem na čase. Dyť se na to koukněte. Jako šašci se hádáme o ten Istanbul, který nikde jinde ve světě nějak extra neřeší. Dokonce v samotnej katedrále se malujou čerti na zeď. Mimochodem by se to mělo teď přesvětit, ne?

také já Hugo a moje žena Fanča patříme k těm, kteří se i veřejně podivovali nad tím, že jsi nepromluvil třeba k půlstoletí od okupace sovětskou armádou. Nepředpokládám ale samozřejmě, že bys četl naši tehdejší výtku a připojenou modlitbu za národ.