Desátky z restitucí

23.04.2020

Jsem hrdý na vietnamskou komunitu, která byla zprvu stavěna na okraj (jsou přece taky z Asie, odkud to všechno přišlo) a která nabídla maximální pomoc všem potřebným (jak se dneska říká v první linii). Jsem hrdý na tisíce tichých švadlen, které šily roušky (i muži, samozřejmě, ale těch přece jen malinko míň). Jsem hrdý na ty, kteří je všemožně distribuovali na potřebná místa. Jsem hrdý na všechny sestřičky a doktory. Jsem hrdý na všechny dobrovolníky a skauty, kteří nakupovali, roznášeli obědy, pomáhali. Jsem hrdý na Charitu, která stála a stojí v první linii.

Malinko mě ale zarazilo a zamrzelo, že katolická církev (resp. ČBK) napsala ve svém prohlášení toto: "ČBK, jako zřizovatel Charity ČR, jednoznačně podporuje vyhlášenou Sbírku pro Česko Na vlně pomoci proti bezmoci. Čeští a moravští biskupové proto vyzývají věřící, aby dle svých možností, na tuto sbírku přispěli. Katolická církev se tak v této zcela mimořádné situaci aktivně hlásí na pomoc společnosti a státu, a chce podpořit finančně ty, kteří to nyní nejvíce potřebují."

Církev se aktivně hlásí na pomoc a ta pomoc spočívá v tom, že vyzývají věřící, aby na to dali prachy. Proč církev neotevřela aspoň některé fary jako občerstvovny pro lidi v první linii, jako to dělají vietnamští prodejci. Je hezké, že podporují Charitu (jako zřizovatelé). Ale Charity mají své vlastní IČO a své hospodaření a dělají i bez jejich slovní podpory maximum, protože to mají v krvi. Ale čekal bych i věcnější podporu od zřizovatele.

Tak jsem si říkal, že by nebylo od věci, kdyby ČBK na tu sbírku (kterou podporuje) věnovala třeba desátek z letošní finanční restituční náhrady (neumím přesně tu správnou formulaci). Vzhledem k tomu, že jí (aspoň teoreticky) hrozila devatenácti procentní daň, by to snad nebylo až tak neřešitelné. To by byla výraznější motivace i pro věřící (o PR církve ani nemluvě, ale kvůli tomu bych to dělat nechtěl). Pak bych do prvního odstavce i já s chutí napsal: "Jsem hrdý na církevní vedení, které se neváhalo zříct části náhrad na snížení křivd, aby snížilo část problémů svých spoluobčanů."