Faráři u moře

30.07.2018

Tak jsem koukal, že už máme na tom počítači i kde jsou v kolik hodin mše. Já si můžu přímo z gauče zjistit, kdy bude v neděli mše v Horní Dolní (www.bohosluzby.cirkev.cz), pokud to teda farář operativně nezmění papírkem pověšeným na kostele.

Ale stejně mi není jasný, proč neuvažujou trošku normálně. Když je kostel třeba v horským středisku, kde by šli na mši akorát v zimě lyžaři a v létě cyklisti nebo turisti, tak proč tam nedělají mše podle sezóny. Na to by se mohli poptat hospodskýho, jak to tam chodí a kdy se vyplatí mít otevřeno. Ty to měli v malíku i ještě bez EET.

Ale co jsem nikde nezjistil, jak je to s českou mší u moře. Jsme tak uvažovali s Fančou, že se sjedeme někam k moři taky vykoupat. Třeba do toho Chorvatska nebo Itálie. Prostě jak tam jezdí všichni. Prý je tam sice nápadná česká většina (o menšině se rozhodně nedá mluvit), ale aspoň se člověk cítí jako doma. Tak je mi divný že by nikdo z těch českejch biskupů nebo kdo to má, kurňa, na starosti nevymyslel, že by tam taky měli být český faráři. Zpovídat, mít český mše, různý programy, přednášky a tak něco. Lidi se tam flákají, mají času dost, tak proč by na to nešli. Samozřejmě v nějakou šikovnou dobu, kdy není co dělat. Ne když ležíme na pláži nebo zrovna fasuju jídlo "ól inklůzif". A taky ne v den, kdy se střídají turnusy.

Vlatně ani nechápu, proč to nenavrhli sami nějaký faráři. Ve velkejch městech o prázdninách stejně nikdo není, tak by to ňák zredukovali, a postupně by se u moře vystřídali. Trošku se okoupali, prohodili řeč s lidma na pláži a večer by dělali to český náboženství.

Fanča mi sice říkala: "Hugo, ten tejden nebo dva to snad bez českýho kostela vydržíš, ne?", ale mně se to stejně nezdá, že by to nebylo nějak vyřešený. Třeba to jen neumím na tom počítači najít. Přece nás nenechají nábožensky tápat zrovna v době, kdy máme čas na kdejaký blbosti.


Hugo a Fanča mají též svou stránku na facebooku - dejte jim like