Hugo a Fanča řeší případ arcibiskupa Bezáka

02.07.2018

Hugo, Fanča a arcibiskup Bezák

"Ty, Fančo," napadlo mě takhle v neděli po obědě, "ono teď je nějak výročí odvolání toho trnavskýho arcibiskupa Róberta Bezáka, to by bylo potřeba taky konečně nějak dořešit."

"Hugo," na to Fanča, "a jak bys to ty chtěl jako dořešovat?"

"No, když tak nad tím špekuluju horem a dolem, ono by to šlo, kurňa, udělat velice elegantně."

"To jsem, Hugo, zvědavá, co z tebe vypadne."

"Můžeme my dva napsat českejm a moravskejm biskupům, že když mluví o tý lásce, svornosti, odpouštění a takový ty zbožný řeči, tak že teď mají nádhernou šanci nám to předvést jako takovou velkou biskupskou česko-slovenskou reality šou. Že by se všichni setkali, Češi, Slováci, co si na něj stěžovali i ti, co se ho zastávali a před celým národem, teda teď už před oběma národy, by se všichni dohromady a každej zvlášť s tím Bezákem objali a co jsme si to jsme si, a teď už dobrý in sekula sekulórum. Amen. A pak by řekli, že nám tak chtějí bejt jako vzorem pro ty různý naše žabomyší neshody v těch našich manželstvích a tak a že když si dokážou odpustit oni, tak že to třeba zvládnou laici taky. Nebylo by to skvělý gesto?"

"Já si, Hugo, myslím, že to by docela šlo. Jenže co by s tím Bezákem potom udělali. Oni už v tej Trnavě někoho mají jinýho a to by byla asi nějaká bi-biskupije nebo co."

"Fančo, to já už mám taky promyšlený. My stejně teď už tak nějak pomalu hledáme nějakýho toho arcibiskupa do Prahy. Mladýho se tam budou bát dát, starej už tam byl, tak tohle je tak nějak střed. Navíc je už zkušenej s praxí, to se dneska všude hodně cení. Praxe vítána, praxe výhodou a tak podobně. Vlastně je i církevní dizident nebo jak se to říká. Jako byl třeba Havel. Jednou dole, pak zas nahoře. Tak to má bejt, ne? Ten by aspoň rozuměl všem."

"Já ti nevím, Hugo, nic proti Slovákům, já je mám ráda, i slovenčina sa mi páčí, ale spíš že ho Slováci možná nebudou chtít dát, vždyť je to jejich velkej hrdina, měli by ho moc daleko. A pak jsou tu taky u nás hodně špatný zkušenosti s tím Andrejem."

"Politiku mi do toho Fančo netahej, v církvi jsme všichni bratři a sestry. Pokud by ale Praha byla pro něj moc z ruky, tak by šlo oživit to moravsko-panonský arcibiskupství, co prej tu bylo už za Cyrila a Metoděje. To je na půl cesty a patřilo stejně do něj i kus Slovenska."

"No, myšlenka to úplně špatná není. On dokonce na www.tisickrate.cz je, jak jsem četla, nějakej Felix Kulpa, co prej tvrdí, že i každá chyba může bejt šťastná, protože pak skrzevá ní se stane něco úžasně velkýho. Takže sice oni toho Bezáka napřed zavrhli, ale teď by byl tím kádrem úhledným."

"Já bych, Fančo, napsal těm biskupům, aby si tě vzali k ruce a napsali byste potom dopis papeži Františkovi, on by to už taky určitě měl rád vyřešený. Ty bys vymyslela text a biskupové by to hodili do italštiny nebo latiny. Něco jako: ´Bona sera! Kauza Bezák - naše culpa, maxima culpa. Sorry. Tutti = Slovensko + Česko Ti amo, Fran-česko papa, pa pa. Dominus vobiscum et cum spiritu tuo. Amen.´ A bylo by to za chvilku vyřízený."


Hugo a Fanča mají svoje facebookové stránky - dejte jim lajk a sledovat. Díky.