Hus, Palach... a teď Hugo?

18.05.2018

Já, kurňa, chápu, že církev toho má u nás fakt dost na starosti. Na kostelech práce jak na kostele, historický fary ne vždy moc obyvatelný a faráři s těma platama chudý jak kostelní myši. A teď vysvětlovat ty restituce, bát se, jestli to někdo zdaní nebo aspoň plivne jedovatou slinu na církev, aby byl jako že dnešní. To je furt něco.

Ale snad by si mohli někdo najít chvilku a úplně jasně a po lopatě říct nahlas, že teda jako aby byla vláda závislá na komunistech - masových vrazích, to už teda je snad trošku příliš. Kam se to, kurňa, chceme vracet. Copak všichni ztratili paměť. Nebo mají ještě - nebo už zase - plný gatě? Jenomže oni to asi ti nahoře neřeknou, páč mají taky trochu strach. Oni někteří dokonce i toho Tomia a Zemana skoro pochválí. I když náš pan farář říká, že to jejich rozeštvávání lidí a nabádání k nesnášenlivosti, že je moc těžkej hřích. A prý i ty lehčí hříchy nejsou až tak sranda, i když těm se údajně nevyhnem, ale ty vážně těžký, ty prý fakt dělat nemusíme a rozhodně by je neměl nikdo z věřících nějak podporovat nebo dokonce za to chválit.

Ale zpátky k těm komoušům. Já říkal Fanče: "Podívej, kdysi upálili toho Husa, protože se držel nějak tý svojí rovný pravdy. Že přece není normální, aby církev šla po penězích a hezkých šatech. Pak se zase upálil ten Palach, aby se lidi trošku jako že probrali. Že přece není normální, aby tu byli komouši a Rusové nám tu dělali pořádek a my sklonili svoje kebule a dělali, jako že se nic neděje. Tak si říkám, Fančo, že by měl zase bejt nějakej pořádnej plamen, aby se lidem rozsvítilo v makovicích."

"Hugo," na to Fanča, "neudělej hlavně nějakou ptákovinu. Ty nejsi Hus nebo Palach, těm to panečku jinak v těch hlavách zapalovalo."

"V hlavách jim to asi zapalovalo víc, ale jinak navenek nevidím žádnej extra velkej rozdíl, jestli hoří Hus, Palach nebo třeba já, ne?"

"Ty, Hugo!" vyděsila se, "Neplánuješ nic, že ne?"

"No," já na to, "sem si myslel, že kdyby se třeba v katedrále někdo veřejně upálil, že by se lidi probudili."

"Tak Hugo, jednak lidem to je asi šuma fuk. Chtějí levný pivo a pár korun vyšší důchod. A katedrála je na hradě, ten je střeženej. Tam tě naštěstí stejně nikdo s kanystrem nepustí."

"No tak třeba u Tejna na Staromáku."

"Tam by mohly chytnout ty nádherný kostelní lavice, to by byla škoda. Navíc ti to samozřejmě nedovolím já."

Tak jsem to nakonec vzdal. Fanča říká, že mám moc horkou hlavu, až mi to vypálilo všechny vlasy, to že úplně stačí. Víc prý že se zapalovat nemusím. Ona zas má, to fakt musím uznat, žhavý srdce. Možná proto má taky tak velký prsa, jako přirozenou protipožární ochranu.

Ale když se nikdo viditelně nezapálíme, probudí se vůbec ty lidi? Nebo je ještě nějaká jiná cesta, kurňa?   


Hugo a Fanča také na Facebooku - sleduj je a dej stránce lajk


www.orlavzletem.cz