Jsem zmaten

08.12.2019

Jsem zmaten jako ateista na mši. Někteří lidé, kterým jsem dost věřil, mě zvou na různé demonstrace, především proti Babišovi. A pak jsem zahlédl titulní fotku diecézního časopisu, kde se na mě spokojeně zubí můj biskup s panem Babišem. Je celkem správné, že se církevní hierarchie příliš nevyjadřuje k politickému dění (ostatně když se k něčemu vyjádří, říkám si, proč raději nemlčeli, to jim sluší víc). Ale na druhé straně se dá mluvit i beze slov. A takové společné foto hovoří samo za sebe. Tak teď nevím, jak se správně politicky zorientovat!

Fanča říkala, že je taky možný, že tam pan Babiš nečekaně vlezl do záběru a pan Jeho Excelence o tom ani nevěděl. A nebo se to prý dá sehnat v nějakým fotošhopu (to je jakýsi obchod s fotkama). Ale zase mi není jasné, proč by si dával biskup tu fotku jako titulní na svůj vlastní časopis, kdyby nebyli kamarádi. Faktem je, že ten záběr je rok starej a možná tehdy byly obavy o zdanění církevních restitucí, tak bylo vhodné dávat císaři, co císařovo jest.

Když už se vám tak svěřuju, tak vám řeknu ještě jednu věc. Nějak se neumím popasovat s tím, že u katedrály je toitoika a velký stánek, kde se prodává "požehnané pivo". Já mám pivo dost rád, ale kupovat si "požehnané pivo" mi přijde jako podivný obchod s tajemnem. Jako nějaký tajný zaklínání. Nám rodiče žehnali před svatbou a my pak s Fančou žehnali dětem. Ale žehnat pivo a pak s ním kšeftovat? Mám teď už dokonce problém přát někomu "požehnaný Vánoce". Nemůžu se zbavit představy, že někdo udělá nad Vánocema takový nějaký abraka-dabra a pak je rozprodává před kostelem za pajcku až do vyprodání zásob.

Váš tápající Hugo