Máma miluje pořád: předpis ne-předpis

29.05.2018

Hugo a Fanča řeší "sobotu pro člověka"

"Ty, Fančo," povídám, "ty zákony prej jsou pro nás, jako takový ukazatele, ne nějaký okovy, jak říkal pan farář. Ne my pro ty zákony. Je to tak snad i v Bibli. Tak proč na některých předpisech se tak lpí a v sobotu, respektive v neděli, prej nakonec můžeme pracovat. Sobota pro člověka, ne člověk pro sobotu. Na tomhle příkladu z Bible to faráři furt vysvětlujou, s tím oni problém nemají. Pracujou totiž hlavně v den sváteční, tak ani nějaký velký kecy mít nemůžou. Pro mě, za mě, ať si dělá každej kdy chce, co chce. Ale zrovna v neděli si já taky chci oddychnout a netěší mě ty cirkulárky a sekačky sousedů. Ale budiž, kašlu na to, máme se mít prej všichni rádi."

"Hugo, a co teda zase řešíš?" na to Fanča.

"No třeba ty kondomy. Kondomy jsou taky přece pro člověka a ne člověk pro kondomy, ne? Nebo tamhle Karolína Smejkalovic. Smejkal jí nechal s třema dětma, ona dělá pro každýho to nejlepší a teď když se k ní nastěhoval dobrák Jarda, tak církev řekne, že to se prej nesmí, aby se spolu měli rádi. Přece je tu snad taky Jarda pro Karolinu a ne Jarda s Karolínou pro nějaký předpisy. Nebo se pletu, Fančo?"

"Hugo, ty pořád nad něčím špekuluješ. Máš v desateru kondomy? Nemáš! Máš tam Karolínu a Jardu? Nemáš! Tak co to řešíš? Pochop to! Církev musí taky vykazovat nějakou činnost, nejen mše a fúnusy. Tak diskutujou o tom, že je lepší, když to klapne každýmu v manželství hned napoprvně. A to nakonec mají pravdu, ne?"

"No, jasně, ale..."

"Hugo, zase máš nějaký zbytečný ale. Pořád nějaký teórie. Hlavní je praxe. Pamatuj si: každá máma miluje svý dítě. Když mu vztah neklapne hned, tak aspoň podruhý ať je šťastný. Předpis ne-předpis. No, a církev je taková velká máma. Aspoň si to myslím podle našeho pana faráře. Takže je taky jistě ráda, když jsou lidi šťastný, akorát to možná každýmu nevykládají na potkání. A co vím určitě, tak Bůh je naprostá super-máma. Tak tolik nešpekuluj a buď rád, že jsem si tě našla hned napoprvé."

Musel jsem uznat, že má Fanča zase asi pravdu. Ostatně jako snad vždycky.


Hugo a Fanča už také na Facebooku - dej jim lajk a sleduj je


www.orlavzletem.cz