Nedělní povinnost

31.10.2020

Z více stran slýchám, že kněží teď neslouží veřejné mše, ale ... nějaké soukromé. Tak by mě zajímalo, zda ta "soukromá mše" (kdybych se jí náhodou účastnil) plně nahrazuje mši normální a mám tak splněnou nedělní povinnost danou církví pod (asi) těžkým hříchem, nebo zda se musím i po ní ještě i tak snažit shlédnout video se mší. Zvlášť nejistý si jsem, když tato neoficiální mše je ve všední den. Pak už vůbec nevím, kterou nedělní povinnost bych tím splnil, pokud tedy vůbec nějakou. Zda tu předcházející, nebo následující neděli? Nebo se to týká té neděle, ke které to bylo blíže? Ovšem neslyšel jsem ta správná čtení a nebylo Věřím v Boha. Ale to já tedy věřím a své povinnosti si plnit chci. A což teprve upravené směrnice o odpustcích...

Tak takhle nějak bych asi uvažoval, kdybych normálně selsky neuvažoval. A takový mám občas dojem z církevní vrchnosti, když nám sděluje, že pokud máme covid, nebo máme oprávněný strach (respekt) z něho a nemůžeme se v odůvodněných případech dostat na mši, tak se jí nemusíme účastnit. Na to nemusím mít spousty titulů, aby mě to napadlo taky.

Možná by místo toho mohli vybídnout občany (třeba i věřící), aby pomáhali jako dobrovolníci nebo třeba napekli sestřičkám vánoční cukroví, když teď v práci padají na hubu. Nebo by v tom přímo mohli jít sami příkladem. Pokud totiž nebudeme vnímat kostel úplně stejně jako církev (jak to prý v mnoha jazycích je) a chápat "účast v kostele" jako radostnou účast v církvi, tak to bude o ničem. Aspoň já to tak vidím.

A Fanča říká, promiňte jí to, že ona na nějaké církevní předpisy kašle, že už je velká holka a má svůj rozum a Boha vnímá především srdcem. A srdce, to ona má fakt velký!

Váš Hugo