Kam o Vánocích ?

16.12.2018

V jedné vánoční písničce se zpívá, že místo Betléma máme pospíšit k oltáři. No, na jednu stranu to chápu, je to taková farářská agitka, jak nalákat lidi do kostela. Jako se snaží třeba ty obchoďáky: Nechoďte ke konkurenci, u nás je to levnější.

Ale špekuloval jsem, proč nás zrovna faráři odrazujou od Betléma?! Nejdřív mě napadlo, že to myslí asi tak, že i když nemáme peníze na zájezd do Izraele, což pochopitelně mnozí nemají, tak že nám někde na bočním oltáři ten Betlém pan farář postaví a může nám o něm vyprávět, protože tam určitě byl. Oni to mají něco jako služební cestu.

Ale Fanča mi povídá: "Hugo, to je o něčem úplně jiným. Betlém, to byla stáj, prostě chlívek. Ne voňavej seník, kam jsi mě lákal za mlada. Tady byl dobytek. A ten zrovna nevoněl. Víš, do čeho tam občas šlápli?"

"Do hovna," povídám já.

"No tak vidíš. A do toho by nás měli ty faráři zvát? Myslíš, že by tam šli v čele procesí s monstrancí a riskovali, že na něčem takovým uklouznou a rozplesknou se do ňákýho kravince?"

"A Marii, Josefovi a Ježíškovi to nevadilo?" já na to.

"To nebyli ani faráři, ani dnešní moderní křesťani. My máme vytápěný kostely, kde krásně voní kadidlo a je to vyřešený. A o bídě světa si můžeme tak leda pustit ňákej dokument."


HUGO A FANČA

PŘEJÍ VŠEM POŽEHNANÉ VÁNOCE

A V ROCE 2019 NEJEN NÁVŠTĚVY KOSTELŮ,

ALE OBČAS I TROCHU "RIZIKA" NÁVŠTĚVOU BETLÉMA