Náboženská tvář

10.09.2018

"Fančo, jak je možný, že když se někde zmíní náboženství nebo církev, lidi mají před očima úplně nepodstatný věci. I když vynechám restituce, jako sezónní záležitost, tak začnou vypočítávat, co všechno se zakazuje, co se nařizuje a co se udělalo blbě?"

"To víš, Hugo, když bys zredukoval třeba tajemství vztahu muže a ženy na to, co nesmíš nebo naopak musíš kvůli tomu druhému udělat jenom proto, abys ho nenaštval, tak to bude taky docela blbost, ne? Jasně, že tam nebude pořád ta původní zamilovanost a někdo musí třeba taky vynášet koš, ale ten vztah je úplně o něčem jiném."

"Máš na mysli sex?"

"Hugo, dobře víš, že nejen to. Ale když se třeba víra prokazuje nebo dokonce měří množstvím tzv. boho-služeb, navíc často pro mnohé nesrozumitelných, tak to je jako kdybych chtěla přesvědčit kamarádku, že manželství je skvělá věc, protože pak se staneš služkou manžela s minimálním množství kontrollovaných vycházek. Možná někdy místo toho, aby druzí zahlédli, co nám Bůh dal a dává, a jak je fajn mazlit se s Bohem, nechat se hýčkat a rozmazlovat, tak jim ukazujeme propracovaný soupis údajných omezení, zákazů, příkazů a předpisů a navíc ještě se s naříkáním, že to leze do peněz."

"Takže ty Fančo myslíš, že díky všem těm pobožným nánosům, ve kterých se stejně kolikrát nesmyslně lišíme, vlastně neukazujeme druhým to, co je jediné podstatné? Třeba jako že Bůh je nade vším a že nám dal Desatero, což konec konců lidi celkem vesměs asi uznávají."

"Jo, oni by třeba i Desatero uznávali, ale když to obalíme tisícem dalších nesplnitelných nesmyslů, tak mají celkem důvod vyhodit všechno i s tím Desaterem."

"Takže podstata je očistit Boha od našich nedůstojných žabo-myšin?"

"Já myslím, Hugo, že v podstatě jo. Neschovávat Boha za nějaké naše další výmysly. On je dokonalým Pánem všeho, vše udělal dobře, všechno a všechny má rád. Je fajn se s ním smět milovat. A jak říkal jeden farář, Bůh je natolik vyšší forma dokonalosti, že už nemá problém ani s našimi nedokonalostmi. Takže v nepolední řadě je potřeba být i jako věřící pořád úplně normálním člověkem."

"Takže Fančo by se dalo říct, že se máme snažit se o náboženství s Božsky - Člověčí tváří?"

"Jo, Hugo. Ostatně proč asi myslíš, že k nám přišel Ježíš?"