Církevní pojistky

25.11.2018

Zatímco Fanča cosi pořád poklízí, já sleduju tu naší politickou situaci. Opozice napadá vládu a tu jejich komunistickou skorokoalici. Ne že by to bylo moc platný, ale aspoň si to vyříkají na plnou hubu. Hádají se, jestli jsou soudy a policie nezávislý na vládní moci. A vše to rozhejbaly ty média. To prej je hlídací pes naší demokracie. No, některý jsou spíš slintací psi společenský pornografie, ale některý mají čenich docela v pořádku.

Tak si ale říkám, kdo dává pozor na církev. Samozřejmě, občas nám musí přiletět pár facek přímo shora od Nejvyššího, abychom se srovnali. Ale neměli bychom mít taky nějaký svoje vnitřní kontrolní mechanismy. Církevní tisk je asi příliš moc církevní, než aby si mohl dovolit překročit vlastní sebecenzuru. Církevní soudy zase musí řešit ty případy, kdy si spousta manželů časem vzpomene, že vlastně nikdy manželé nebyli. Máme tedy vlastně vůbec nějakou pojistku?

Tak se na to ptám Fanči. Ona sice nemá moc ráda, když ji vyrušuju s takovejma podle ní blbostma, ale uznejte, je důležitější mít naklizenej byt, nebo mít uklizeno v církvi, no ne? Nakonec jsem jí tedy vysvětlil, že by se třeba mohl v diecézích nebo celostátně zavádět náboženský ombudsman. A víte co mi na to řekla?

"Hugo, a kdo by to asi dělal? Nějakej kanovník nebo prelát závislej na platu z restitucí? Jak by mohl mluvit proti církevní vrchnosti? A nebo dobrovolník laik? Toho by zase nikdo neposlouchal. Já myslím, že by měl, jako to mívalo panstvo ve středověku, mít každej biskup svýho šaška. Ten by dělal všelijaký blbosti a srandičky a mezi řečí by mu nenápadně řekl i kus pravdy. Nechceš to vzít jako melouch?"

"Víš, Fančo, blbosti a srandičky, jak říkáš, to možná, ale takovej šašek by musel mít obrovskej nadhled a moudrost. A navíc by se taky nesměl hned naštvat, když by do toho všeho víc viděl. To bys zvládala spíš ty. Ale zase by asi nebylo moc dobrý, kdyby ses jako ta šaškyně nebo jak se to řekne povalovala někde o biskupových nohou."

"Jako myslíš, že by ho to mohlo k něčemu svádět?"

"Jo, přesně tak, k myšlence tě zadupat do země!"