Dost bolo Istanbulu

27.10.2018

Kurňa, tak mi zase jednou bouchly saze. Ale jak říká Fanča, možná už bylo svým způsobem na čase. Dyť se na to koukněte. Jako šašci se hádáme o ten Istanbul, který nikde jinde ve světě nějak extra neřeší. Dokonce v samotnej katedrále se malujou čerti na zeď. Mimochodem by se to mělo teď přesvětit, ne?

Ale proč? Protože už nevíme roupama co dělat! To za prvý. A za druhý proto, že nechceme řešit věci podstatný. Bez ohledu na to, jestli se podškrábne nebo nepodškrábne Istanbul, tak většinou tušíme, že se v církvi zřejmě dost často přivřou oči nad nějakým tím násilím. Však ženský taky musej něco vydržet, ne? Ať to obětují za spásu světa. Ostatně muž je hlavou ženy, ne? A vůbec, žena ať mlčí. V církvi a i radši vůbec.

Další věc, kterou bychom museli řešit, kdybychom se nehádali o Istanbul, jsou třeba ty uprchlíci. A nemyslím jen ňákejch padesát dětí. Proč křesťané v čele s biskupy nepořádají protestní pochody s transparentama proti sobecké antiimigrační politice státu? Přijdou ještě určitě další vlny, protože my si tady chrochtáme jako čuníci u plných koryt a oni umírají hlady nebo žízní, na vyléčitelné nemoci nebo prostě proto, že jsou a někomu se to nelíbí.

Tím ovšem výčet nekončí. Problémů je ve společnosti i v církvi docela dost. Rozvedení a znovusezdaní, homosexuálové, farářismus, láska k majetku, plazení před mocnými a další věci. Občas je dokonce i někdo pojmenuje. Možná něco naznačil i náš slavný neslavný plenární sněm, o kterým se radši už vůbec nemluví. Proč? My věřící jsme jako krtci. Černí, slepí, kdesi zalezlí. Akorát tajně rejem a rejem. Občas se někde objeví nějaká ta krtina, kterou ostatní vztekle rozkopnou.

Na co tedy ještě čekáme? Na prohlášení biskupů? Buďme vděční za to, že aspoň někteří mají odvahu vidět a mluvit. Za ostatní budeme muset mluvit my. Třeba i tichým protestem.

Kurňa, dnes už přece není problém se domluvit, že když někdo bude od ambonu mluvit nesmysly nebo je schvalovat, tak při nějaké další jeho akci si s jeho příchodem třeba oblečeme reflexní vesty. No ne? Nebo to je problém? Však je máme v autě všichni po ruce. To navrhuju proto, že bych mojí Fanču asi nepřesvědčil, aby se v katedrále svlíkla do spodního prádla, i když pěkná ona je, to zase jo. Ale to by právě mohlo chlapy odvádět od vlastního smyslu celé akce.

Ovšem nezůstávejme jen u protestů. Mluvme o podstatných problémech a tlačme na jejich skutečné řešení. Jinak se stáváme spoluviníky a budeme se taky smažit v horoucím pekle (to byl vtip, kurňa).

Pak mě Fanča ale trochu srovnala: "Můj milej zlatej Hugo, upustil sis páru, tak fajn. Tak se prober a místo protestů a nadávání se napřed zase pořádně normálně zasměj. Jsem myslela, že přece jde o to, abychom přinášeli všude a úplně všem radost, nebo ne?" Ta moje Fanča je prostě poklad, já bych fakt ty ženský nepodceňoval.

Ale ty reflexní vesty by nebylo špatný někdy vyzkoušet, co vy na to?